10.7.13

WWR i KS

Załatwiajcie sobie papierki
A ja się pokształcę po swojemu
Doszliśmy w końcu w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej do punktu w którym trzeba było złożyć wnioski o wydanie opinii dotyczącej kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju.
Z WWR nie ma problemu. Tygrysek dostanie opinię o potrzebie wczesnego wspomaganie rozwoju.
Gorzej z KS, tej opinii nie dostanie.





Psycholog i pedagog nie widzą potrzeby aby obejmować Aleksa kształceniem specjalnym. Jak to określają, Aleks ma potencjał i bardziej widziały by go w grupie integracyjnej.
Jednak o wydanie opinii o potrzebie kształcenia integracyjnego i tak na razie nie możemy się starać.
We wniosku o wydanie opinii o KI trzeba wpisać placówkę w której kształcenie to miało by się odbywać, czyli przedszkole integracyjne, a to wiązało by się z opuszczeniem Ośrodka Adaptacyjnego. Nam, póki co, najbardziej zależy na rozwoju ruchowym Tygryska. Dlatego do wniosku o wydanie opinii o potrzebie kształcenia integracyjnego wrócimy w przyszłym roku. A wniosek o wydanie opinii o potrzebie kształcenia specjalnego został zniszczony.
To tak na szybko, teraz trzeba brać się do roboty. W sobotę będziemy gościć Panią Monikę G. która chce napisać artykuł o naszej rodzinie do "Chwili dla Ciebie".
Myślałam na którym blogu się tym "pochwalić" bo dziennikarze trafili do nas przez Matkę Stadka , przez który trafili do Aleksa i tak narodził się pomysł o artykule.
Zaskoczenie było ogromne i pozytywne, jednak trochę zastanawialiśmy się nad podjęciem decyzji, nie obyło się bez bólu głowy, żeby znów nie oberwać jakimś rykoszetem. Ale jak to zwykle mówię:
"Lepiej żałować czegoś co się zrobiło, niż czegoś, czego się nie zrobiło"

23 komentarze:

  1. Moja córka w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego na wpis że może chodzić do przedszkola specjalnego, do grupy integracyjnej oraz przedszkola masowego. W tej chwili chodzi to przedszkola niepublicznego z osobą wspomagającą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aleks w orzeczeniu o KS miałby odmowę.
      KS było nam potrzebne do rozpoczęcia zajęć w ośrodku do którego obecnie uczęszcza.
      My nie chcemy jeszcze do przedszkola ;)

      Usuń
  2. A ja się odniosę do artykułu w gazecie na naszym przykładzie. Kiedy Arek, miesiąc po urodzeniu, ważąc ok 800g, miał operację na sercu- też odezwały się do nas gazety. Najpierw sam szpital zawiadomił media, bo to pierwsza taka operacja itp. Wydzwaniał do nas Fakt i Fakty TVN. Dla Faktu udzieliłam mini wywiadu, zgodziłam się na publikację zdjęcia. Artykuł był ok, ale pojawił się też na necie i tam komentarze były żałosne!!! Linku tu: http://www.fakt.pl/Nowatorski-zabieg-uratowal-800-gramowego-wczesniaka,artykuly,146260,1.html
    A później szpital, w którym leżeli Chłopcy poprosił, żeby zgodzić się na artykuł o wcześniakach. I w ten sposób wraz z ordynatorem się sfotografowałam przy inkubatorach i opowiedziałam gazecie "Przyjaciółka" jak to się stało, że mamy wcześniaki itp. Dla mnie nie było z tego żadnej korzyści ale uznałam, że może nasza historia pomoże innym.
    A dla Was to tym bardziej na plus bo na pewno załączą numer konta itp. do zbiórki na Aleksa operację!
    Ps. Chyba jeszcze mam gdzieś numer do dziennikarki z tej Przyjaciółki jakbyś chciała!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczymy co załączą a co wytną. Z pewnych źródeł wiem że niczego nie można być pewnym.
      W ogóle zastanawiam się co można ciekawego napisać o naszej rodzinie.
      Z telefonu do "Przyjaciółki" nie skorzystam, ale dziękuję.
      Jak nas ktoś znajdzie to spoko, ale żeby sami? Jakoś nie mamy parcia na szkło;)

      Usuń
    2. Nie, no jasne! Tak sobie pomyślałam, że może chciałabyś bardziej nagłośnić zbiórkę na operację!
      Ps. Niestety nie praktykują autoryzacji tekstu- a szkoda, bo u nas np. był błąd w dacie urodzenia Chłopców. Mimo że pani nagrywała na dyktafon!

      Usuń
  3. hmm kształcenie sPecjalne nie oznacza edukacji specjalnej. Moj syn z ZA bez problemu dostal KS a nauka i tak odbywa sie w szkole masowej. Ksztalcenie specjalne to specjalna organizacja zajęć, tk nauczania jest ten sam.. i zawsze orzeczenie o KS wskazuje na przynajmniej dwa rodzaje placówek np specjalna, integracyjna badz masowa. KS jest tez przeznaczone dla dzieci z konkretna jednostką chorobowa moze wasza po prostupod niej nie podchodzi?

    OdpowiedzUsuń
  4. Pilnujcie aby Wam dołączyli adres strony i konta w Fundacji, nam w ostatnim artykule zapomnieli . Kiszka. 4000tys. nakładu gazety tak poszło, tyle że byliśmy w gazecie. Co do kształcenia i orzeczenia zgadzam się z Kasią ,my mieliśmy na okres przedszkolny orzeczenie o kształceniu specjalnym i Kubuś mógł chodzić do przedszkola masowego lub integracyjnego. Chodził do integracyjnego w masowym nikt nie chciał się zgodzić na nauczyciela asystenta. Teraz przechodzimy to ze szkołą. Toruń to porażka .Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście porażka, przecież dziecku autystycznemu jak najbardziej potrzebne jest KS, nie tylko na orzeczeniu.
      Pozdrawiam i nadal trzymam kciuki :*

      Usuń
  5. Mój komentarz znikł? Napisałam coś złego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmmm... Kasiu może to wina bloggera bo ja żadnego komentarza poza tym nie widziałam a tym bardziej nie usuwałam :(

      Usuń
  6. Musiał być jednak bo Zosia przeczytała. No nic trudno. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też przeczytałam ale na poczcie, nie wiem czemu tu go nie widzę.
      Kasiu właśnie Aleks nie kwalifikuje sie do KS bo jego opóźnienie jest spowodowane niepełnosprawnością ruchową (spastyką).
      Gdyby nie MPD byłby normalnie funkcjonującym dzieckiem.

      Usuń
  7. Nic z tego nie rozumiem - to dlaczego Franek ma orzeczenie o KS?? Przeciez ono jest potrzebne m.in. do tego, aby placówka w której będzie realizowane (a Fr pójdzie do przedszkola niepublicznego) otrzymywało subwencję na realizację orzeczenia o KS.
    Aleks ma niepełnosprawność ruchową i z tego tytułu powinien mieć wydane orzeczenie o KS na czas wychowania przedszkolnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga, bo Franek ma stwierdzony autyzm, zaburzenie umysłowe, a Aleks ma MPD - niepełnosprawność ruchową.
      Według PPP Aleks nie potrzebuje KS, bo umysłowo rozwija się prawidłowo.
      Jego wynik badania psychologiczno-pedagogicznego jest obniżony, ale tylko ze względu na niepełnosprawność ruchową. Nie siedzi, nie chodzi, niewyraźna mowa (to juz logopeda). Reszta w opinii psychologa i pedagoga jest ok.
      A na czas wychowania przedszkolnego, dostanie orzeczenie o kształceniu integracyjnym.
      Tez nie jestem tym faktem zachwycona, bo staraliśmy się o tą opinię, żeby Aleks mógł w Ośrodku mieć dodatkowe zajęcia z pedagogiem.

      Usuń
    2. Beata, mylisz się. Autyzm nie jest zaburzeniem umysłowym. Umysłowo Franek jest w normie intelektualnej. To, że w nazwie jest "specjalne" nie oznacza, że otrzymują je dzieci upośledzone. W orzeczeniu o KS Franek ma jako podstawę wpisane: autyzm, niedosłuch, niedowidzenie. Upośledzenie umysłowe diagnozuje się po 6 r.ż. Podstawą do wydania orzeczenia może być także niepełnosprawność ruchowa, ale inna niż w rozumieniu orzeczenia o niepełnosprawności. I tak o ile orzeczeniu o niepełnospr. Franek ma symbol R o tyle w orzeczeniu o KS już nie, bo samodzielnie chodzi.

      Usuń
    3. W przyszłym tygodniu będę się jeszcze kontaktować z Ośrodkiem.
      Komisja zbiera się dopiero pod koniec sierpnia, może da się jeszcze coś zrobić, dorzucić kilka zaświadczeń.

      Usuń
    4. "
      W polskim systemie oświaty uczniem niepełnosprawnym jest uczeń, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
      Są to uczniowie z następującymi rodzajami niepełnosprawności: niesłyszący, słabosłyszący, niewidomi, słabowidzący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Orzeczenia te wydają tylko zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Zalecają one najbardziej wskazane dla dziecka formy kształcenia. Rodzice, którzy otrzymali orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, składają wniosek do odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego w celu skierowania ich dziecka do wybranej placówki."
      To za strony Fundcji Promyk Słońca, dalej poczytaj: http://www.pomagamydzieciom.info/16567,1.dhtml

      I jeszcze np.:
      http://www.bioautyzm.pl/terapie/krok-3-jak-uzyskac-orzeczenie-o-ksztalceniu-specjalnym-i-orzeczenie-o-wczesnym-wspomaganiu-rozwoju/

      http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1852%3Aorganizacja-ksztacenia-specjalnego&catid=60%3Aksztacenie-specjalne&Itemid=85

      Usuń
    5. Nie ma czegoś takiego jak "kształcenie integracyjne". Jest tylko i wyłącznie "kształcenie specjalne" które może odbywać się w placówce masowej, integracyjnej albo specjalnej.
      Aleks z uwagi na niepełnosprawność fizyczną powinien otrzymać ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO.
      monika

      Usuń
  8. Przedszkolaki: niesłyszący, słabosłyszący, niewidomi, z niepełnosprawnością ruchową, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim,wychowankowie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi i z autyzmem, mogą być objęte kształceniem specjalnym. Może w przypadku Aleksa warto powalczyć o orzeczenie ze względu na niepełnosprawność ruchową?

    OdpowiedzUsuń
  9. Właśnie niepełnosprawnosć ruchową, miałam wpisaną we wniosku o wydanie orzeczenia o KS i nie puścili go dalej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pewnie już odliczacie dni, prawda?
    Trzymam kciuki:*

    OdpowiedzUsuń